Géraldine Egy Magyar Nő Albánia Trónján, Géraldine: Egy Magyar Nő Albánia Trónján - Joséphine Dedet - Google Books

Egyszerre tündérmesébe illő történet, ugyanakkor a viharos huszadik század lenyomata a száz évvel ezelőtt született Apponyi Géraldine albán királyné élettörténete. Ennek járt utána a francai szerző, aki még életében, 1996-ban Dél-Afrikában találkozott először a királynéval és húgával, Virginiával, 2002-ben bekövetkezett halála után pedig a család szabad hozzáférést adott neki fennmaradt levelezéséhez. Egyszerre dokumentumokra támaszkodó és személyes hangú kötetében három nagyobb szakaszra osztva mutatja be az életutat. Az első rész (Magyarország fehér rózsája) bemutatja elszegényedett magyar nemesi családba született apját és amerikai milliomos anyját, a gyerekkori éveket, azt, hogy apja halála után miként osztotta meg életét a francia Riviéra és Magyarország, majd egy ausztriai bentlakásos iskola között, és később hogyan telepedett le húgával Magyarországon. Megtudhatjuk, hogyan vállalt, családja rossz anyagi helyzetére való tekintettel könyvtárosi-könyveladói munkát a Nemzeti Múzeumban, és természetesen megismerhetjük a családi gondnokok által részletekbe menően előkészített eljegyzését az albán királlyal, I. Zoggal.

Géraldine - Egy magyar nő Albánia trónján - antikvár könyvek

antikvár Géraldine Poéta Antikvárium jó állapotú antikvár könyv Európa Könyvkiadó, 2015 1915-ben született Budapesten egy szőke kislány, akivel megtörtént a tündérmese: magához hívatta a király, feleségül vette, és boldogan é... Beszállítói készleten 12 pont 6 - 8 munkanap Könyvtársaság Antikvárium 10 pont 6 - 8 munkanap

Géraldine egy magyar nő albánia trojan garanti

1937 végén egy magyar grófkisasszony, Apponyi Géraldine került az albán király és országa érdeklődésének középpontjába. A 100 éve született Zseri sorsa a mai napig különlegesnek számít. Albán királyné lett és több mint hatvan évet élt száműzetésben Zseri grófnő, azaz Apponyi Géraldine (teljes nevén: Apponyi Géraldine Margit Virginia Olga Mária) arisztokrata családban született 1915. augusztus 6-án Budapesten. Nagybátyja, gróf Apponyi Albert kultuszminiszter, legitimista vezérszónok volt, apja Apponyi Gyula magyar gróf, politikus, királyi kamarás, anyja Gladys Virginia Stewart amerikai dohányültetvényes családból származó milliomoslány, akik az első világháború kitörése előtt találkoznak Párizsban, és egymásba szeretnek. Két kislányuk születik, mielőtt a világuk összeomlik: a vesztes háború után a feleség hadikölcsönbe fektetett vagyonának híre-pora se marad, a férj birtoka pedig immár Csehszlovákiában van. Apponyi Gyula még megéri, hogy fia születik, aztán tüdővészben meghal. Fiatal özvegye a három gyerekkel az anyjához költözik a Riviérára.

Géraldine. Egy magyar nő Albánia trónján - Cultura.hu

géraldine egy magyar nő albánia trojan garanti 100

Géraldine egy magyar nő albánia trojan garanti 100

A házasságkötés után alig egy évvel Olaszország lerohanja Albániát; a király és a királyné újszülött gyerekükkel együtt szöknek át a görög határon, s ettől kezdve száműzetésben élnek. A második világháború után az albán kommunisták még az emléküket is igyekeztek eltörölni, de Géraldine és fia, Leka, megérte Enver Hoxha uralmának összeomlását. Visszatértek Tiranába, és a királyné ott halt meg nyolcvanhét évesen. Joséphine Dedet szabad hozzáférést kapott a királyné levelezéséhez, és sokat beszélgetett vele és húgával. Személyes hangú, ugyanakkor alapos portrét fest egy különleges asszonyról.

Geraldine egy magyar nő albania trónján

Sokszor több oldalt kihagytam, előrelapoztam, mert mindenről volt már szó, csak magáról Géraldine-ról nem! A túlzott precizitás azzal kezdődött, hogy rögtön részletes családfát mutat az olvasóknak, és több oldalon keresztül olvashatjuk Géraldine nagyszülei, valamint szülei történetét. Mire végre arról kezd szólni a könyv, aki a címadó, már sejtettem, hogy ebből nem lesz egy lebilincselő olvasmány. Nem lenne gond, hogy E/3-számban íródott a könyv, de a típusú elbeszélés teljesen elszeparálta magát a főhőst az eseményektől. Mintha maga is csak egy külső szemlélő lenne. Nem jó így lecsupaszítani egy szereplő adottságait. Hogy hogyan érzett, miként gondolkodott, még a magánlevelezések és a királynéval való személyes beszélgetések idézése sem tudta feltárni a belső tulajdonságait. Ezt azzal igyekszik ellensúlyozni a szerző – elég sután –, hogy Géraldine báját, vidám és lendületes személyiségét az amerikai felmenőknek tudja be, és ezt sokszor megemlíti. Amúgy ezek a magánlevelezések, feljegyzések, és az interjúkból kiragadott részletek sokszor nem illettek a szövegkörnyezetbe, még ha éppen alátámasztás céljából is kerültek oda.

Könyv: Joséphine Dedet: Géraldine

géraldine egy magyar nő albánia trojan le meilleur
  1. Menedék 3 teljes film magyarul video humour
  2. Géraldine egy magyar nő albánia trojan garanti 100
  3. Géraldine egy magyar nő albánia trojan garanti
  4. Könyv: Joséphine Dedet: Géraldine
  5. Büntetőjog - Jogi tankönyvek - Állam- és jogtudomány

Szívszorító életrajzi könyv, amely nemcsak a magyar születésű Apponyi Géraldine és férje, I. Zogu albán király életének hiteles és magával ragadó krónikája, hanem egyúttal egy megrázó 20. századi történelmi-politikai tablókép is. Apponyi Géraldine arisztokrata családban született, albán királyné lett és több mint hatvan évet élt száműzetésben. Joséphine Dedet személyes hangú, ugyanakkor alapos portrét fest erről a különleges sorsú asszonyról, aki az idén ünnepelné századik születésnapját.

A lányokat ide-oda rángatja apjuk idők során elszegényedett családja és kalandor természetű édesanyjuk, aki közben – gyermekeit hátrahagyva – ismét férjhez megy, ezúttal egy francia katonatiszthez. Géraldine és a húga, Virginia – a nehézségek ellenére és leginkább az Apponyi családnak köszönhetően – kitűnő neveltetésben részesültek, az Egyesült Államokban, Párizsban és Bécsben nevelkedtek, végül Magyarországon telepszenek le. Virginia férjhez megy, Zseri az elszegényedő főnemesi család lánygyermekeként a Magyar Nemzeti Múzeumban idegenvezetőként dolgozik. A lassan vénlánysorba kerülő Géraldine-ra azonban felfigyel – állítólag egy fénykép alapján – a nála jóval idősebb I. Zogu albán király (ur. 1928-1939). Meghívja őt Tiranába szilveszterre, ahol aztán hivatalosan is megkéri a kezét, ugyan politikai indokkal, de mindenki meglepetésére igaz szerelem ébred mindkettőjükben. A király elhalmozta figyelmességével a királynét, még magyar nyelvkönyveket is hozatott, hogy elsajátítsa a nyelvet. Ugyanakkor ez fordítva is igaz volt: Géraldine komolyan vette a feladatát és albán nyelvleckéket vett, valamint nagy figyelmet fordított az albán történelem és szokások megismerésére.

February 16, 2022
ford-tourneo-connect-7-személyes